29 листопада 1918 р. народився Іван ДАЦЕНКО

 

29 листопада 1918 р. народився Іван ДАЦЕНКО

«Пронизуючий Вогонь».
Український льотчик, капітан, Герой Другої світової війни, воїн УПА, вождь індіанського племені в Канаді. 29 листопада 1918 р. - на хуторі Чернечий Яр біля Диканьки народився Іван Даценко, льотчик-винищувач, вождь племені ірокезів у Канаді.
Cлужив у в совєцькій армії. Командир ланки полку бомбардувальників дальньої дії Іл-4 . Здійснив 213 бойових вильотів в глибокий німецький тил, відзначився у боях за Сталінград та Орел. Йому присвоєно звання "Гєроя Савєцкава Саюза". Під час бомбардування залізничної станції Львів-2 був збитий німцькими зенітками. Офіційно вважається зниклим безвісти (1944)...
Іван не загинув, а потрапив у німецький полон, з якого тікає і йде в Українську Повстанську Армію. Разом з побратимами в 1944 році відступає в Західну Європу, емігрує до Канади. За іншою версією, як військовополонений, після капітуляції Німеччини пот­рапляє до американської зони окупації. За Потсдамською угодою СССР вимагав повернення полонених. А потім, на кордоні з СССР "за ізмєну родінє" їх відправляли в концтабори Сибіру. Іван уникнув повернення, де його чекала смерть. Пот­рапляє в Канаду. Є і третя варсія: потрапивши у полон до німців - втік, дістався своєї частини. Був заарештований «Смершем», визнаний зрадником, відправлений до Сибіру. Звідти втік і теж, напевно, дістався до Канади через Аляску..?
Потрапивши до Канади працював в околицях Монреалю на різ­них роботах, під вигаданим іменем Джон МакКомбер. В одному з поселень індіанців женився з донькою вождя племені. Спадково став вождем племені ірокезів, індіанці дали йому нове ім'я «Що пронизує вогонь». Був справедливим і хорошим вождем, його поважали і цінували. На виставці «Експо-67» в Монреалі посол СССР у Канаді І.Ф. Шпєдько зустрівся з вождем індіанців (1967). Вождь заговорив до посла українською, це його і згубило... Колишнього Гєроя Савєцкава Союза, а згодом бандеріця-вождя індіанців вбили у 80-ті роки КаГеБісти в Канаді. Похований за індіанським звичаєм племені ірокезів Канауейк. Щоб знищити пам’ять про великого українця та індіанського вождя, московські спецслужби КГБ вночі підпалили університетський музей в Монреалі, де була еспозиція про Даценка (МакКомбера). З інститу Святого Володимира в Торонто зникли усі відомості про нього і його сім'ю. Але у книзі «Герої Советского Союза. Справочник» авторів В. П. Воробйов і Н. В. Єфімов. (Видавництво «Аграф», Санкт-Петербург, 2010 року). На сторінці 362 чорним по білому написано: «Даценко Іван Іванович… Помер в Канаді. Резервація ірокезів. В 1980-х роках».

В Україні, в селі Чернечий Яр на Полтавщині, рідному селі Івана Даценка, створений музей славетного земляка, у "Національному музеї історії України у Другій світовій війні" в Києві зберігаються листи Івана Даценка з фронту. Знято художньо-документальну повість О. Щербакова «Небо і земля Івана Даценка» та блокбастер відомого режисера М. Іллєнка «ТойХтоПройшовКрізьВогонь».

Коментарі