«Ніч смутку» Ернана Кортеса

«Ніч смутку»
Ернана Кортеса


30 червня 1520
року під час повстання проти іспанців загинув правитель ацтеків 54-річний Монтесума II, і, змушене рятуватись втечею, військо Ернана Кортеса залишило Теночтитлан, втративши частину особового складу, всю артилерію і майже всіх коней та вантаж із золотом.

Столиця ацтеків місто Теночтитлан було засноване в 1325 році племенами мисливців та збирачів на острові в центрі озера Текскоко поблизу сучасного Мехіко. Лише за століття завдяки великому прогресу в системі ведення сільського господарства навколо нього розвинулась потужна цивілізація, Ацтекська імперія, котра на момент приходу до влади в 1502 році Монтесуми II простяглася на південь до сучасної Нікарагуа. Монтесума обклав податями численні дрібні племена і підтримував жорсткий режим правління на величезній території, силою зброї придушуючи будь-які прояви невдоволення.

Молодий аристократ Ернан Кортес з'явився у Вест-Індії в 1504 році. У 1511 році він приєднався до загону конкістадора Дієго Веласкеса, який відправився на завоювання Куби і згодом був призначений її губернатором. У 1518 році в основному на кошти Кортеса була споряджена експедиція до щойно відкритого Юкатану (котрий вважався островом), яка на десяти кораблях всупереч забороні Веласкеса в листопаді відпливла на підкорення нових земель.

В лютому 1519 року Кортес висадився на узбережжі Мексиканської затоки з 500-и солдатами, сотнею моряків і 16-а кіньми. Він легко переміг місцеві племена і заснував на узбережжі місто Веракрус, головним чином для того, щоб бути обраним губернатором колонії і позбавитись підпорядкуванню Веласкесу, чиїм підлеглим він формально вважався.

У Веракрусі Кортес зайнявся підготовкою своєї армії, спалив усі кораблі, щоб запобігти можливій зраді своїх соратників, і почав просування вглиб мексиканської території. Серед племен, підкорених ацтеками, він швидко знайшов союзників, котрі підтримали його у прагнені завоювати Теночтитлан. Монтесума II, дізнавшись про завойовників, намагався підкупити Кортеса, але безуспішно, і 8 листопада 1519 року півтисячі іспанців і тисяча воїнів племені тлакскалтек без бою увійшли в Теночтитлан. Іспанці були зустріті з почестями, а Кортес зумів добитися такого впливу на Монтесуму, що фактично став правителем величезної імперії.

Весною 1520 року Кортес довідався, що на Юкатані висадився іспанський загін, направлений Веласкесом для його упокорення. Він залишив у Теночтитлані гарнізон із 80 солдатів і кілька сотень воїнів племені тлакскалтек, а сам з основним військом вирушив проти іспанського загону. Більшу його частину Кортесу вдалось переманити на свій бік, решту — розбити і 24 червня він повернуся в Теночтитлан з великим підкріпленням, заставши столицю в розпал повстання — за відсутності Кортеса за наказом його заступника Педро де Альварадо 22 травня під час святкувань на честь бога Тецкатліпока було вбито кілька тисяч чоловіків, жінок і дітей, у відповідь на що ацтеки обрали новим тлатоані (правителем) брата Монтесуми II Куітлауака й взяли під фактичний контроль Теночтитлан.

Кортес наказав Монтесумі II звернутись до підданих із закликом припинити повстання, однак його виступ на терасі свого палацу не справив належного враження — він був закиданий камінням і дротиками від чого, за іспанськими даними, загинув (за ацтекськими — був убитий іспанцями). Знесилені довгим походом іспанці були змушені того ж вечора 30 червня 1520 року непомітно залишити Теночтитлан з наміром перебратись у Тлапопан, міста на західному узбережжі озера Тескоко, по дорозі до якого були атаковані і втратили 154 чоловік (за деякими свідченнями — до 450-и), всю артилерію і майже всіх коней та вантаж із золотом.

Переслідувані ацтеками рештки війська Кортеса зуміли врятуватись, завдавши 7 липня 1520 року в долині Отумба нищівної поразки армії Куітлауака, — 450 іспанців завдяки добре організованій атаці 23-х кавалеристів у рукопашному бою зуміло перемогти 20-тисячне військо, втративши при цьому не більше 73-х чоловік.

Завдяки підтримці міста Тескоко і місцевого племені тлашкалан Кортесу вдалось зайняти майже всю східну частину долини Мехіко і у травні 1521 року розпочати наступ на Теночтитлан, який впав після тримісячної облоги.

Коментарі