Сьогодні, 21 лютого день народження видатного українського археолога чеського походження Вікентія В’ячеславовича Хвойки. Вікентій Хвойка – відкривач Трипільської, Зарубинецької, Черняхівської культур, дослідник пізньопалеолітичної Кирилівської стоянки в Києві та пам’яток давньоруської доби – ім’я цього вченого знайоме кожному українцеві ще зі шкільних підручників.
1876 року в пошуках кращої долі Вікентій переїхав до Російської імперії та замешкав у Києві. Від 1898-го й до кінця життя він мешкав у будинку на Подолі, на вулиці Ігорівській, 9/1 (ріг Братської), на честь цього там встановили меморіальну дошку.
У новій для себе країні Хвойка спершу намагався реалізуватися як агроном і педагог. Він викладав малювання, німецьку мову (як емігрант із Австро-Угорщини володів нею на високому рівні), вирощував хміль і чеське просо-росичку. Із успіхом брав участь у багатьох сільськогосподарських виставках, де здобував медалі й дипломи (Париж, Харків, Ромни).
Але справжнім покликанням Вікентія В’ячеславовича залишалась історія.
Тільки вона приносила йому справжнє задоволення. І потроху саме
історичним та археологічним дослідженням він став приділяти дедалі
більше часу. Вступив до Київського товариства старожитностей і мистецтв,
а згодом став кустосом (опікуном зібрання) археологічного відділу
новозаснованого Київського міського музею. Познайомився та заприятелював
із відомими українськими істориками того часу – Володимиром Антоновичем
і Хведіром Вовком. Водночас варто зазначити, що на відміну від них він
не мав спеціалізованої історичної освіти, тобто фактично був
дослідником-аматором.
Спонсорами дослідницьких робіт Вікентія Хвойки стали відомі українські підприємці, меценати й колекціонери старожитностей Микола Терещенко та Богдан Ханенко. Першим визначним археологічним відкриттям Хвойки стала Кирилівська стоянка в Києві (назву отримала від того, що була виявлена на території садиб № 59-61 на вулиці Кирилівській). Розкопки тут тривали сім років – із 1893 до 1900-го. На глибині від 20 до 22 метрів було знайдено велику колекцію кам’яних знарядь праці, сліди вогнищ, кістки 67 мамонтів, а також левів, носорогів, печерних ведмедів. Особливо цінною знахідкою стали зразки первісного мистецтва – ікла мамонта, оздоблені орнаментом. Вчені датують Кирилівську стоянку періодом 17-25 тисяч років до нашої ери.
Але Кирилівською стоянкою не обмежився внесок Хвойки у дослідження доби палеоліту. Він також відкрив стоянки на схилах Батиєвої гори та в долині річки Либідь у Києві, в Іскоростені та в селі Селище поблизу Канева.
Походження трипільців донині залишається предметом дискусій, але більшість сучасних науковців вважають їх вихідцями з Балкано-Дунайського або Анатолійського регіонів.
До ранньослов’янських наука зараховує дві інші культури, які досліджував Хвойка – Зарубинецьку та Черняхівську. Вони належать до ранньої і середньої залізної доби. Вікентій Хвойка не лише відкрив ці культури, але й зумів прослідкувати перехід від скитської епохи до зарубинецького періоду та від черняхівської доби до наступної епохи.
Багато часу Хвойка приділив археологічним розкопкам давньоруського Києва й навколишніх міст і сіл – зокрема, Вишгорода, Білогородки, Витачева, Безрадичів, Райгорода. На Старокиївській горі поблизу Десятинної церкви вдалося виявити залишки язичницького капища, князівських палаців, жител, ремісничих майстерень, де оброблювали камінь, кістки, скло й метали. Результати своїх досліджень Хвойка оприлюднював у статтях, монографіях, а також виступах на археологічних з’їздах.
1911 року вчений вирушив до Константинополя (Стамбула), звідки планував перебратися на Балканський півострів, щоб узяти участь у спільних розкопках із болгарськими й сербськими археологами. Але цей задум не здійснився через ускладнення політичної обстановки, а потім і початок Першої Балканської війни.
Вікентій Хвойка повернувся до Києва та продовжував розкопки у Білогородці (літописне місто Білгород), де виявив залишки оборонних споруд і двох храмів XII століття. До останніх днів працював у Київському міському музеї в досить тяжких умовах – жартував, що “висушив будинок музею власними легенями”. Можливо, через це він і дістав хворобу, яка звела його в могилу.
Вікентія В’ячеславовича не стало 2 листопада 1914 року. Поховали його на польській частині Байкового цвинтаря. Донині він є одним із найбільш відомих та шанованих археологів в історії України.
Коментарі
Дописати коментар