Історія Української звитяги: день за днем 18 на 19 жовтня

 

З 18 на 19 жовтня 1920 р. о 00.00 год наступило перемир'я узгоджене союзницею Української Народної Республіки - Польщею з комуністичною Росією.

18 жовтня, у день настання перемир'я, польський Верховний головнокомандувач маршал Юзеф Пілсудський звернувся до українських військ з прощальним листом, у якому він, зокрема, писав:
"Наша армія пам'ятає криваві бої, у яких українські війська постійно брали участь як у дні перемог, так і в години випробувань. Спільно пролита кров і братські могили заклали наріжний камінь взаємного порозуміння і дружби наших народів.
Зараз, після двох років важкої боротьби з варварським напасником, я проводжаю прекрасні війська УНР і стверджую, що у найважчі моменти, у нерівних боях, вони високо несли свій прапор, на якому написано гасло "За нашу і вашу свободу", що є свідченням віри кожного чесного солдата".
Сподіваюся, польські керманичі розуміють сьогодні, що не можна йти на сепаратні переговори з росіянами, торгуючись свободою свого союзника, бо самі її невдовзі втратять.
Усвідомлюють поляки, що не можна підставляти союзника, завдяки підтримці якого було збережено їхню державу, адже у 1920 р. "чудо на Віслі" не відбулося б. Вільна Варшава не буде без вільного Києва.
Написавши цей лист польський керманич прагнув "зберегти лице", а насправді показав ті "подвійні стандарти", які були в польській політиці і не тільки польській. Зрада є тією ницістю, яка не має нічого спільного з повагою, гордістю і гідністю.

Коментарі