
Дмитро Юрійович Загул (28. 08.1890-літо 1944), український поет-символіст, літературознавець, критик, публіцист, перекладач, педагог, громадський діяч, доби Розстріляного Відродження.
У біографії та творчості Д. Загула відбилася вся героїка та трагедія початку ХХ ст.
Д. Загул народився в с. Мілієве на Буковині у бідній родині. Його батько був неписьменний, але умів цікаво розповідати різні життєві історії та грати на флоярі. Батько Дмитра помер дуже рано. Старша сестра – Марія – навчила його читати ще до школи. Змалку було зрозуміло, що хлопчик обдарований: він рано почав складати пісеньки, гарно навчався і завдяки доброті вчителя, який сплатив його навчання, закінчив Чернівецькоу гімназію. Навчаючись у гімназії, Дмитро переклав на українську мову другу пісню «Енеїди» Вергілія, кілька Горацієвих сатир та «Пісні про дзвін» Ф.Шиллера. Закінчив історико-філолоґічний факультет Чернівецького університету.

У 1909 р. в газеті «Буковина» були надруковані вірші «Високо вгору здійму свої руки» та «Що мені із того, мила».
У 1912 р. в газеті «Нова Буковина» опубліковано цикли його поезій «Весняні мрії», «Думки», «В темряві» та «Хвилі кохання».
У 1913 р. в Чернівцях виданням газети «Нова Буковина» вийшла перша поетова книжка «Мережка» (1913).
Все своє життя Д. Загулял працював також і як перекладач. Ще навчаючись у гімназії він переклав українською мовою другу пісню «Енеїди» Вергілія, кілька Горацієвих сатир та «Пісні про дзвін» Ф. Шиллера.
Також він очолював творчий гурток, у роботі якого брали участь відомі потім літератори – В. Кобилянський, П. Галензовський, І. Киявчук, М. Лютик та ін. До їхньої поетичної творчості, крім вчителів-словесників, виявили увагу О. Маковей, О. Кобилянська, С. Яричевський, а також популярні тоді «молодомузівці».
Але війна та примусове переселення до Росії зламали життєве коло письменника.
У 1915 р. Загул втік в Україну; спочатку в Одесу, згодом переїхав до Києва.

Зі встановленням радянської влади Загул стає одним із керівників літературної організації, працює в журналах «Червоний шлях», «Життя й революція», виступає як активний літературний критик. У 1918 р. письменник долучився до об'єднання письменників-символістів «Музагет», що стояло на позиціях чистого мистецтва.

1920-ті р. стали кар'єрним злетом письменника. Він переїжджає до Києва, обіймає посаду редактора сценарного відділу «Українфільму», а згодом посідає посаду наукового працівника Академії наук (ВУАН). І «з поета романтичного, символістського перетворюється на пролетарського поета, пройшши шлях від символізму до соціалістичного реалізму.





1933 р., як члена літературної організації «Західна Україна», Загулу звинуватили в націоналізмі й засудили до 10 років концтаборів. Про подальшу долю письменника існують суперечливі відомості. За одним варантом він помер у 1930-х, за іншим - у 1940-ві рр. Смерть його підтверджена в радянських джерелах згадкою, що «помер наприкінці 30-х років».
Коментарі
Дописати коментар