«Бронежилету» з Гладківщини - більше двох з половиною тисяч років

 


«Бронежилету» з Гладківщини - більше двох з половиною тисяч років
Обладунок скіфського воїна, знайдений на лівобережжі Черкащини, став взірцем для реконструкторів світу...
Цю знахідку зробила експедиція, очолювана Володимиром Григор’євим, видатним скіфологом, одним з творців Черкаської археологічної школи. Унікальне за своїм складом і збереженістю поховання скіфського воїна, виявлене 1983 року в кургані неподалік станції Гладківщина на межі тодішніх Золотоніського і Канівського районів Черкащини, містило повний набір озброєння скіфського вершника.
Крім меча, стріл і трьох наконечників списів, у похованні в кургані було знайдено пластинчастий панцир, що складався з панцирної сорочки з короткими рукавами, броньованого пластинами поясу, панцирних штанів, посиленого залізними пластинами наспинного щита-пелерини, а також залізного лускатого шолома.
Комплексу з Гладківщини судилося стати всесвітньо відомим завдяки виконаній у 1988 році натурній реконструкції професора Олександра Мінжуліна (реставратора знаменитої Скіфської пекторалі). Відтоді обладунок воїна-скіфа із Золотоніщини часто відтворюється художниками у популярних українських та світових виданнях на тему історії скіфів.
Реконструйований обладунок став окрасою Скарбниці Національного музею історії України в Києві й притягує увагу екскурсантів з багатьох країн закордону. А оригінал обладунка разом зі зброєю і скелетом воїна знаходиться в експозиції Черкаського обласного краєзнавчого музею.
Особливо уважні відвідувачі дивуються… кульовому отвору в «черепі скіфа». Причина зовсім не містична – це заміна, бо оригінальний череп загадково щез.
«Цей череп ми з Григор’євим знайшли під час розкопок біля качатника села Придніпровське Золотоніського району, - згадує учасник експедиції, нинішній директор Музею археології Середньої Наддніпрянщини (Черкаси) Михайло Сиволап, - Зрозуміло, що череп пізній. Ми тоді у 1988 році якраз поряд копали з Григор’євим курган зі скіфською стелою і випадково знайшли цей череп. Зрозуміли, що це шанс замінити в експозиції череп, а оригінал відвезти в Київ на антропологічне дослідження. Григор’єв, як скіфолог, давно цього хотів... Через кілька років, після того, як антрополог Світлана Круц провела це дослідження, я особисто привіз оригінальний череп з Києва і передав до музею в Черкасах. Чомусь тоді не провели відразу заміни, а поклали череп у кімнату дофондового матеріалу. Пару років тому шукали цей череп у дофондовому, але його виявлено не було», - говорить Михайло Сиволап, єдиний живий учасник тієї чудової археологічної експедиції на лівобережжі Черкащини, яка виявила фактично найкращий у світі скіфський «бронекомплект».
Довідка
Вага екіпіровки сучасного штурмовика ЗСУ - бронежилета зі всіма додатковими захистами, шоломом, боєкомплектом, наплічником та «розгрузкою» з підсумками становить близько 30 кілограмів. Загальна вага обладунків скіфського воїна з шоломом сягала 23 кг. Плюс щит – от і та сама вага захисту, не рахуючи зброї…

Коментарі