Церква Святої Покрови в Чорткові

 


У мальовничій долині Серету, ніби у долонях навколишніх пагорбів, красується старовинне українське містечко Чортків. Згадка про нього сягає XVI століття. У старій, лівобережній частині міста, в променях сонця виблискує золотом величних бань церква Святої Покрови, але значно цінніші за золото куполів ті зерна віри, що плекають у своїх душах і серцях пастирі та парафіяни цього храму. 

 Церква Святої Покрови в Чорткові— парафія і храм православної громади Чортківського деканату Тернопільсько-Теребовлянської єпархії Православної церкви України в місті Чорткові Тернопільської области, у місцевості Долішня Вигнанка. Пам'ятка архітектури місцевого значення (охоронний номер 1749) 

Наприкінці XIX століття на тому місці, де нині розташований храм, забило джерело з водою, що вважається цілющою. Невдовзі віряни вирішили спорудити тут церкву на славу Божої Матері Покрови.

Будівельні матеріали для будови узято із каменоломень Вигнанки та Скалату, пісок — із синяківського та білецьких кар'єрів, цеглу — з місцевих цегелень, бляху виробництва польської фірми «Гута» привезено з Кракова, головний дзвін виписано з Надвірної.

1903—1905 — збудовано храм, за проєктом львівського архітектора Миколи Шашкевича та чортківського будівничого Андрія Дражньовського. Новозбудована святиня являла собою тринавову споруду, візантійського класично-романського стилю. Разом з церквою була збудована й дзвіниця. 1908 року над джерелом, яке раніше з'явилося на подвір'ї храму, було збудовано дерев'яну капличку Матері Божої, а за три роки на місці дерев'яної з'явилася нова мурована капличка.

14 жовтня 1905 року — на свято Покрова Пресвятої Богородиці церкву освятив Станиславівський єпископ УГКЦ Григорій Хомишин. Першими парохами церкви були о. П. Дубинський та М. Черник.

У ніч з 6 на 7 липня 1944 року стара дзвіниця та капличка Божої Матері були зруйновані авіабомбою під час нальоту німецько-нацистської авіації на Чортків, однак, «фігура» Матері Божої вціліла, не зазнавши ушкоджень.Як засвідчують старожили, саме у той час біля неї молився радянський воїн і також залишився живим і навіть не пораненим. По закінченню другої світової війни місцеві мешканці відбудували дерев'яну капличку на старому місці. 1981 року на її місці було вимурувано капличку з каменю. Наступне її оновлення відбулося 2000-го. Тоді ж встановили хрест, по якому тече Свята вода, омиваючи його. Зліва від каплички викладено символічну гору Синай, на якій молився Мойсей та одержав від Господа скрижалі із Заповідями.

1989 року настоятеля храму о. Михайла Левковича призначено чортківським деканом, а за рік при церкві відкрито недільну школу.

1996-го поруч з церквою вимурувано дзвіницю заввишки 40 метрів. На її фронтоні є мозаїковий образ Богородиці. Екстер'єр дзвіниці доповнюють мозаїкові образи Першоверховних апостолів Петра і Павла, святих Миколая, Архістратига Михаїла та Архангела Гавриїла. На дзвіниці встановлено фігури святих рівноапостольного князя Володимира та княгині Ольги та зображення Всевидючого Божого Ока. У дзвіниці встановлено чотири дзвони, з яких найбільший вагою 5 т., виготовлений в Дніпрі, а три інших залишилися зі старої дзвіниці.

У травні 1998 року на вежі дзвіниці церкви Святої Покрови встановлено годинниковий механізм, який метрономом відраховує кожну годину. Того ж року, на храмовий празник, парафію відвідав Патріарх Української церкви Димитрій та відправив архієрейську службу.

Влітку 2001 року неподалік від каплички забило нове джерело, яке назвали джерелом Всецариці, а 11 серпня 2002 року відбулося Архиєпископське освячення джерела Всецариці, яке здійснив предстоятель УАПЦ Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Мефодій, митрополит Тернопільський і Подільський, за участю 20-ти священиків та величезної громади вірян. 24 серпня 2004 року над капличкою з'явився образ Богородиці, покритий омофором. Щороку 11 серпня біля джерела «Всецариці» відправляється відпуст.

15 грудня 2018 року храм і парафія перейшли до ПЦУ.

Крім каплички та дзвіниці на церковному подвір'ї є ще вирізьблена з каменю Біблія. Тут вирізьблено усі чотирнадцять станцій Хресної Дороги.

За церквою Святої Покрови розташований витвір мистецтва — фонтан, над яким здіймається скеля з фігурою орла, а гранітними східцями стікає Свята вода. 2005 року неподалік фонтану церкви Святої Покрови було відкрито купальню.


Коментарі