З великою цікавістю зануримося в історію перших поселень на території сучасного Чорткова, щоб дізнатися про наших далеких предків, їхнє життя та заняття.
Хоча точна дата заснування Чорткова достеменно невідома, археологічні знахідки свідчать про те, що територія навколо міста була заселена ще в давні часи. Сліди давніх поселень різних археологічних культур, таких як культура кулястих амфор, черняхівська культура та культура карпатських курганів, вказують на те, що люди жили тут задовго до першої письмової згадки про Чортків у XVI столітті.
Перші поселенці та їхнє життя:
Хто ж були ці перші мешканці, що залишили по собі лише фрагменти кераміки та кам'яні знаряддя праці? На жаль, ми не знаємо їхніх імен і не можемо розповісти їхні особисті історії. Однак, археологічні знахідки дають нам уявлення про їхній спосіб життя та заняття:
Давні землероби та скотарі:
Люди, які жили на цій території в добу бронзи та залізного віку, ймовірно, займалися землеробством та скотарством. Родючі землі Поділля сприяли розвитку землеробства, а навколишні ліси та луки надавали можливості для випасу худоби. Вони вирощували зернові культури, розводили свійських тварин, полювали та рибалили.
Ремісники: З розвитком суспільства з'являлися ремісники, які виготовляли знаряддя праці з каменю, кістки та металу, ліпили глиняний посуд, ткали одяг. Їхні вироби свідчать про поступовий розвиток технологій та спеціалізації праці.
Воїни: Знахідки зброї та укріплених поселень говорять про те, що в давні часи існували конфлікти між племенами, і частина населення була залучена до військової справи.
Період Київської Русі та Галицько-Волинського князівства:
У період Київської Русі та Галицько-Волинського князівства територія сучасного Чорткова входила до складу цих держав. Хоча прямих археологічних знахідок, що однозначно датуються цим періодом і вказують на велике поселення саме на місці Чорткова, може бути менше, загальний розвиток регіону свідчить про те, що тут могли існувати невеликі сільські поселення.
Населення займалося традиційними для того часу заняттями: землеробством (вирощували жито, пшеницю, ячмінь, просо), скотарством (розводили велику рогату худобу, свиней, коней), бортництвом (збирали мед диких бджіл), рибальством та мисливством. Розвивалися ремесла, такі як ковальство, гончарство, ткацтво.
Перша письмова згадка та подальший розвиток:
Перша письмова згадка про Чортків датується 1522 роком. В цей час він вже існував як невелике поселення, ймовірно, з дерев'яною фортецею, засноване шляхтичем Єжи Чортковським. Назва міста, як вважається, походить від його прізвища.
З цього часу починається більш задокументована історія Чорткова. Місто поступово зростало, залучаючи нових мешканців. Населення займалося землеробством, ремеслами, торгівлею. Важливу роль відігравало розташування Чорткова на перетині торгових шляхів.
Наші предки – частина великої історії:
Перші поселенці на території Чорткова, хоч і безіменні для нас, є нашими далекими предками. Їхня праця, їхні зусилля з освоєння цієї землі заклали основу для подальшого розвитку міста. Вони були частиною великого процесу заселення та освоєння Поділля, ділили радості та труднощі свого часу.
Їхнє життя було тісно пов'язане з природою, з ритмом сільськогосподарських робіт, з традиціями та віруваннями своєї епохи. Вони були землеробами, ремісниками, воїнами – людьми, які своєю працею створювали підґрунтя для майбутнього Чорткова.
Пам'ять про них живе в археологічних знахідках, у назві нашого міста, в самій землі, яка зберігає сліди їхньої присутності. Вивчаючи минуле, ми краще розуміємо наше коріння, зв'язок поколінь та багату історію нашого рідного краю.
Хоча ми не можемо назвати їх поіменно, ми можемо шанувати їхню пам'ять, досліджуючи історію нашої землі та передаючи ці знання наступним поколінням. Вони – невід'ємна частина нашої ідентичності, перші творці історії Чорткова.
Коментарі
Дописати коментар