Ігор Сікорський

 


Ігор Сікорський - геніальний український винахідник, який свого часу був змушений покинути Україну. Він винахідник гелікоптера та декількох моделей літаків. Був також пілотом і встановив рекорд швидкості польоту. Його називають "киянином, якій здійняв людство у небо" і його іменем названий альма-матер - Київський політехнічний інститут.
Винахідник Ігор Іванович Сікорський народився 25 травня 1889 року в Києві. Виріс на Ярославому Валу. Батько - професор кафедри неврології та психіатрії медичного факультету Київського університету, мати - Марія Стефанівна Темрюк-Черкасова. Хрещені батьки - князь Петро Миколайович та Велика Княгиня Олександра Петрівна.
Закінчив Морський кадетський корпус (1903-1906 рр.) в Петербурзі та Київський політехнічний інститут (1907-1911). Під час навчання в інституті спроєктував і побудував кілька гелікоптерів, літаків-біпланів. Ідею гелікоптера йому навіяли малюнки Леонардо Да Вінчі.
Перший вертоліт Сікорського не зміг злетіти у повітря через недостатню потужність двигуна. Невдача була і при другій спробі. У 1910 році Сікорський почав створювати перший аероплан. Біплан назвали БІС 1, який згодом перебудували в літак БІС 2, на якому Сікорський виконав вдалий політ.
1911 року на своєму літаку С-5 склав іспит на звання пілота. Встановив 4 всеросійські рекорди. В 1911 році встановив на літаку власної конструкції світовий рекорд швидкості польоту з двома пасажирами - 111 км/год.
З 1912 по 1918 - головний конструктор авіаційного відділу Російсько-Балтійського вагонного заводу, конструював цілу серію нових літаків. Під його керівництвом був побудований перший у світі чотиримоторний літак С-21 "Гранд", та чотиримоторний серійний бомбардувальник С-22 "Ілля Муромець".
У 1918 році емігрував до Франції, а згодом - у США. Причина - загроза бути репресованим більшовиками. Декілька років не мав роботи, давав уроки пілотування, читав лекції. У 1923 - заснував авіаційну фірму і став власником конструкторсько-будівельної фірми Sikorsky Aircraft, де до 1939 року побудував 15 літаків.
Отримати стартовий капітал допоміг випадок і давнє захоплення Ігоря Сікорського… академічною музикою. На останні “зелені” навесні 1923 року він придбав квиток на концерт геніального композитора і піаніста Сергія Рахманінова (1873-1943), такого ж радянського вигнанця, як і він сам.
По закінченні концерту авіаконструктор потрапив за лаштунки й хотів просто подякувати маестро за прекрасний вечір. Звісно, Рахманінов чув про генія неба, тож запропонував гостеві почаювати. За теплою розмовою Ігор Сікорський обмовився про матеріальну скруту. У відповідь Рахманінов дістав із кишені весь гонорар - 5000 доларів - і віддав співрозмовнику. На розвиток бізнесу.
Щобільше, для розкрутки молодої фірми знаменитий музикант погодився на час стати її віце-президентом.
З 1925 по 1940 роки розробив серію надзвичайно успішних літаків, які принесли США престиж та рекорди. З 1939 року перейшов на будування гелікоптерів одногвинтової схеми. З 1943 року його фірма стала провідним виробником вертолітної техніки за кордоном, а його гелікоптери марки S були прийняті на озброєння Збройними силами США.
З придбання ліцензій на виробництво машин Сікорського розпочався розвиток вертольотобудування у Великій Британії та Франції. На гелікоптерах винахідника було вперше здійснено переліт через Атлантику.
Помер великий винахідник 26 жовтня 1972 року в Істоні.

Коментарі