Історія Чорткова: від трипільців до Потоцьких

 

Історія Чорткова: від трипільців до Потоцьких

Фото: Вікіпедія

 

Люди на цій території жили з давніх давен. Під час археологічних розкопок на території міста виявили стоянку середнього палеоліту, трипільську культуру і давньослов'янське поселення. Цікаво, що тут досі знаходять коштовні тисячолітні дари минулих цивілізацій. Наприклад, у 2023 році в Чортківській громаді місцевий житель знайшов справжній скарб віком 4000 років – колекцію із 17 бронзових браслетів пізньої бронзи та мідну сокиру.

Перша письмова згадка про Чортків відноситься до 1427 року. Тоді відбулася рада руського дворянства, в якій брав участь шляхтич Ян Прандота. У нагороду за героїзм у Грюнвальдській битві (1410 рік) він отримав від короля Владислава Ягайла землі на березі річки Серет. Ян Прандота походив із села Чартки Серадзкого воєводства, тому центр своїх нових маєтків шляхтич назвав на згадку про малу батьківщину – Чартки. З часом нащадки Яна змінили прізвище на Чартковські.

У липні 1522 році польський король Сигізмунд I Старий привілеєм дозволив власникові села Юрію Чартковському перетворити Чартки на містечко з магдебурзьким правом (12 липня – день міста Чорткова). Відомо, що на початку XVІ ст. тут було 140 дворів та жило 1150 людей. Тоді був збудований Старочортківський замок, який, на жаль, до сьогоднішніх днів не зберігся (частково збереглися лише залишки оборонної стіни).

У другій половині XVI ст. Чотрків переходить у власність Ґольських. Воєвода Станіслав Ґольський розбудовував місто – заклав католицьку парафію і костел домініканців. Тут працювало багато ремісників та двічі на рік проводилися ярмарки. Ґольський також спорудив замість дерев'яного замку кам'яний.

Від 1618 і до 1777 року місто належало відомому магнатському родові Потоцьких, які викупили його та розвивали тут свій бізнес. Потоцькі спорудили новий замок на місці старого, в якому облаштовували свою резиденцію. Руїни Чортківської фортеці збереглися до наших днів.

Фото: Вікіпедія

 

Пожежа 1637 року майже вщент зруйнувала Чортків, із 200 будинків уціліли лише 26. У 1640 році татарські наїзники напали на місто, знищили більшість його будівель і багато мешканців забрали в полон.

У 1649 році Чортків здобули козацькі війська під проводом гетьмана Богдана Хмельницького, а в 1655 році – об’єднані російсько-козацькі підрозділи. Після початку турецько-польської війни у 1672 році Чортків захоплює османська армія й місто аж до 1683 року стає резиденцією намісника турецького паші на Поділлі. У 1699 році Річ Посполита повернула собі втрачені території, а родові Потоцьких, відповідно, місто Чортків.

Цікавою є тема єврейства в місті. Євреї у Чорткові були вже на почату XVII століття. Основним промислом євреїв була торгівля вином. Через війни і османів до кінця століття вони практично зникли з міста. Однак вже у 1722 році Стефан Потоцький дарував їм права на поселення в Чорткові, і їх кількість знову зросла. Чортків із ХVIII до ХХ століття був важливим центром хасидизму (відгалуження юдаїзму).

Коментарі