КРУЦЯК Володимир Миколайович

 

КРУЦЯК Володимир Миколайович

         
видатний вчений-анатом, ембріолог, педагог,
академік АН вищої школи України,
доктор медичних наук, професор
Основні дати життя та діяльності
02.05.1936 р.             –        народився в с. Гіньківці Заліщицького району Тернопільської області
1954 р.             –        після закінчення середньої школи поступив до Чернівецького медінституту, одночасно навчаючись на                                             вечірньому  відділенні Чернівецького музичного училища
1960 р.             –        закінчив Чернівецький медичний інститут з відзнакою
1962 р.             –        після закінчення аспірантури працював асистентом кафедри  анатомії людини Чернівецького медичного                                         інституту
1964 р.             –         захистив кандидатську дисертацію
1970 р.             –         доцент кафедри анатомії людини Чернівецького медичного  інституту
1972 р.              –        захистив докторську дисертацію
1972-1986 р.     –        завідувач кафедри топографічної анатомії та оперативної хірургії
1973 р.               –      присуджено почесне звання професора
1974-1978 рр.   –        декан лікувального факультету ЧМІ
1985-2000 рр.    –       очолював кафедру анатомії людини
1989 р.                –       був обраний академіком Академії наук Вищої школи  України
9.07.
2000 р.                –       професор Володимир Миколайович Круцяк пішов з життя
 
Кроки поступу та наукова діяльність

Відомий український вчений Володимир Миколайович Круцяк народився 2 травня 1936 року на Тернопільщині. Він був звичайним сільським хлопчиком, із звичайної селянської сім’ї. Проте одна незвичайність таки була. Це – висока культура і духовність родини Круцяків. Майже щодня, після виснажливої праці на полі, батьки Володимира брали активну участь у церковному хорі, особливо його мама Розалія Феліксівна.
Молодий хлопець рано захопився народними традиціями, українською народною піснею. Він гарно грав на цимбалах і баяні. Незважаючи на тяжкі соціально-побутові умови – голод кінця сорокових, воєнно-визвольні баталії початку п’ятидесятих, успішно навчався в школі.
Та й школа в рідних Гиньківцях була тільки початковою. Тому юному школяреві щоденно доводилось пішки долати чималу відстань до найближчої середньої школи. Але він не ремствував, не скаржився на долю, а невтомно працював над собою. У вир життя його несли спрага до знань і захоплення музикою.
Поряд з високою духовністю Володя Круцяк вбачав у цьому й іншу прикмету – бути корисним людям, виховуючи у них любов до народних традицій, любов до культури свого народу, до родинного гнізда, Батьківщини.

 
Поклик душі – музика
 

І здавалося б, музика посяде головне місце в його житті. Однак секрет таланту полягає в тому, що він не однобічний. Якщо людина має хист до якоїсь однієї справи, то вона з не меншим завзяттям творитиме й щось друге. Потрібен тільки поштовх.
Володимир Круцяк дуже любив свого дідуся, який ще у досить молодому віці захворів на тяжку недугу. Усвідомивши безсилля лікарів і переживши гірку втрату, молодий хлопчина твердо вирішив стати медиком – щоб знову бути корисним людям.
Навчаючись у Чернівецькому медичному інституті, В.М.Круцяк закінчує одночасно і вечірнє відділення музичного училища. Відмінник навчання, студент-медик, поєднуючи медицину і музику, успішно керував оркестром народних інструментів самодіяльного студентського ансамблю “Трембіта”, який не раз прославляв рідний навчальний заклад на різних форумах. Саме з цього колективу згодом облетить всю земну кулю пісенний талант неперевершеного Володимира Івасюка, тодішнього студента Чернівецького медичного інституту.

Набуваючи медичних знань, В. М. Круцяк все більше захоплюється таємницями медичної науки. Допитливий характер і невичерпна енергія приводять молодого лікаря в аспірантуру.

З 1960 року він працює на кафедрі анатомії людини під керівництвом відомого вченого М.Г. Туркевича, який був науковим керівником і консультантом його кандидатської та докторської дисертацій (другим консультантом була проф. В.А. Малішевська).

Свого вчителя Володимир Миколайович називав другим батьком. В його кабінеті висів портрет Миколи Гервасійовича, в очі якого часто вдивлявся професор В.М.Круцяк, немов питаючи поради.

 

Докторська дисертація В.М.Круцяка присвячена порівняльно-ембріологічному дослідженню морфогенезу позапечінкових жовчних шляхів людини і ссавців (Сімферополь, 1971). У глибоко фундаментальній роботі вперше досліджені закономірності гістогенезу стінок жовчних шляхів, становлення їх кровопостачання та лімфовідтоку. Показано, що фетальна оклюзія є закономірною умовою адаптації ембріона в процесі розвитку, виявлено ембріологічні передумови виникнення атрезій, стенозів та подвоєнь жовчних шляхів.
«Лише знаючи закономірності розвитку зародка, можна виправляти природжені та спадкові дефекти людського організму» – був переконаний академік Круцяк В.М., засновник сучасної школи морфологів.
Володимира Миколайовича Круцяка, молодого доктора наук, у 1972 році обирають завідувачем кафедри топографічної анатомії та оперативної хірургії, а через два роки призначають деканом лікувального факультету.

Професор В.М. Круцяк з колективом кафедри топографічної анатомії (1983 р.)

У перші роки завідування основною темою роботи було продовження задумок і планів попередника Круцяка В.М., талановитого морфолога, професора М.Г.Туркевича по вивченню розвитку та формуванню органів людини, особливо на його ранньому етапі. Започаткований науковий напрямок виріс в одну із провідних шкіл України по розвитку систем та органів людини.
Висока наукова кваліфікація і досвід педагога-організатора дозволили йому успішно поєднувати навчальний процес та науково-дослідну роботу.
Після виходу на пенсію його славної порадниці і вчительки професора В.А.Малішевської, у 1986 року Володимир Миколайович очолює кафедру анатомії людини, де працював до останніх днів.

Розвиваючи традиції буковинських морфологів і прийнявши ес¬тафету наукового пошуку, професор В.М.Круцяк продовжує ембріотопографічні дослідження організму людини. Під його керівництвом вико¬нано 27 кандидатських і 5 докторських дисертацій.
В.М.Круцяк володів лише йому притаманним даром розгледіти в молодій людині особистість науковця. Досить зазначити, що шість його учнів працюють професорами або очолюють кафедри, в тому числі й клінічні (О. В. Кравченко, У.Ю. Яцожинська, І.Ю. Полянський, В.М. Пашковський, Ю.Т. Ахтемійчук, В.І. Зайцев). Серед кандидатів наук, підготовлених професором В.М.Круцяком, 14 лікарів, з них 11 – хірургічних спеціальностей.

            Молоде покоління науковців з наставником – проф. В.М.Круцяком
 
 
     Результати наукових досліджень В.М.Круцяка та його учнів вирізняються прикладним спрямуванням. Майже кожна наукова праця закінчується впровадженням у практику охорони здоров’я нових методів діагностики та хірургічного лікування. Очолюваний ним колектив тісно співпрацював з клінічними кафедрами Буковинської медакадемії, а також з хірургічними кафедрами Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця, відділенням рентгенодіагностики захворювань органів черевної порожнини Київського науково-дослідного рентгенорадіологічного та онкологічного інституту, Республіканським проктологічним центром МОЗ України.
В результаті наукових досліджень одержані нові дані щодо особливостей і закономірностей внутрішньоутробного розвитку і становлення топографії органів та структур травної, дихальної, сечостатевої, судинної та нервової систем. Велике практичне значення мають дослідження серозних порожнин людини (очеревинної, плевральної, перикардіальної), правої лімфатичної та грудної проток. Окремі дослідження присвячені морфогенезу суглобів людини.
Результатом морфологічних досліджень є понад 20 нових способів хірургічної корекції уродженої та набутої патології, які широко впроваджені у практичну хірургію.
Новий ембріотопографічний напрямок в анатомічній галузі завдяки подвижницькій діяльності професора В.М. Круцяка виріс в одну з провідних наукових шкіл України. Успіхи кафедри ЧМІ було визнано на Х Всесоюзному з’їзді анатомів і морфологів – вона була названа найкращою(1971 р.).
За вагомий особистий внесок у розвиток морфологічної науки, високу фахову майстерність Академія наук вищої школи України обирає В.М.Круцяка академіком (відділення фундаментальних проблем медицини), а Президія Верховної Ради присвоює йому почесне звання “Заслужений діяч науки і техніки України” (1989).
Володимир Миколайович широко пропагував результати наукових досліджень буковинських морфологів. Він приймав активну участь у роботі Всесоюзних і Республіканських з’їздів, конференцій та симпозіумів. Тривалий час В.М. Круцяк був віце-президентом Всеукраїнського наукового товариства анатомів, гістологів, ембріологів та топографоанатомів.
В результаті наукової та громадської діяльності встановилися тісні творчі контакти з провідними вченими Російської Федерації (академіки О.В. Волкова, В.В. Купріянов, професор О.В. Борисов), Білорусії (академіки Д.М. Голуб, П.Й. Лобко), Латвії (академік П.Я. Герке), України (академіки К.І. Кульчицький, І.І. Бобрик, професори Б.П. Хватов, Ю.М. Шаповалов, А.І. Брусиловський, К.С. Кабак, В.П. Яценко, Б. В. Троценко).
Тому цілком закономірним було проведення у 1990 році III Республіканського з’їзду анатомів, гістологів, ембріологів і топографоанатомів України саме в Чернівцях, на базі рідного навчального закладу. Вражаючою була кількість делегатів з “їзду (220) та широта представництва вчених з інших союзних республік.
– Люди завжди поспішають туди, де цікаво, – зауважив тоді академік В.В.Купріянов (Москва).

 
Робочі моменти проведення III з’їзду анатомів, гістологів, 
ембріологів і топографоанатомів України
(вересень, 1990 р.).
 
         

 

 

 

Професор В.М.Круцяк був членом редакційної ради провідного морфологічного журналу “Архив анатомии, гистологии и эмбриологии” (нині “Морфология”), редакційної колегії українського міжнародного журналу “Вісник морфології”. А у 1997 році завдяки його зусиллям у стінах рідної Буковинської медакадемії побачив світ “Буковинський медичний вісник”. Вже з перших чисел журнал завоював авторитет серед науковців і Вищою атестаційною комісією України був визнаний як фаховий.
Володимир Миколайович Круцяк чудовий лектор. Він вмів зацікавити студентів вже з перших хвилин спілкування. Багато уваги приділяв організації навчального процесу не тільки своєї кафедри, а й цілого навчального закладу; працюючи деканом, а згодом і головою організаційно-методичної комісії. В керівництві педагогічним процесом завжди був цілеспрямованим і послідовним.

Як досвідчений педагог В.М.Круцяк видав понад 10 навчальних посібників з різних розділів анатомії людини, а “Хирургические манипуляции” побачили світ у центральному видавництві “Вища школа” (Київ, 1985). Навчальні посібники з рентгенанатомії, функціональної анатомії органів дихальної та імунної систем, топографічної анатомії фасцій та фасціально-клітковинних просторів широко використовуються у навчальному процесі кафедр морфологічного профілю.

Професор Круцяк В.М. автор 280 наукових праць, 4 монографій, 11 навчальних посібників, 22 авторських свідоцтв та патентів на виходи.
Йому присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України», він – академік АН Вищої школи України, академік Академії оригінальних ідей, дійсний член Нью-Йоркської Академії наук. Володимир Миколайович нагороджений знаком «Відмінник охорони здоров’я», лауреат обласної премії ім. О. Поповича, а його портрет занесено до галереї фундаторів наукових шкіл університету.

Професор В.М.Круцяк був людиною надзвичайної доброти і безмежної любові до ближнього. Своєю щирістю і добром Володимир Миколайович обдаровував всіх – від студента до лікаря, від аспіранта до академіка, від декана до міністра, від прибиральниці до народного артиста… В його затишному робочому кабінеті завди було людно. І кожний, хто поспілкувався з ним, одержував конкретну пораду, щиру допомогу і душевне тепло.

Володимир Миколайович віддавав усе – мудрість, досвід, знання, щирість серця і тепло душі, нічого не потребуючи взамін. “Злато невичерпної душі” – так охрестив професора В.М.Круцяка один поет. До цього вже додати нічого!

 
            Воістину вислів “ALUS INSER VIENDO IPSE CONSUMOR “- це про НЬОГО, величну і непересічну особистість ВОЛОДИМИРА МИКОЛАЙОВИЧА КРУЦЯКА!
 
 
 
 

Коментарі