Історія Чорткова: від Габсбургів до теперішніх часів
Коли Галичина стала частиною імперії Габсбургів, місто також увійшло в Австрійську імперію. Після Потоцьких містом володіли Врубельські і Садовські. У міському замку австрійська влада влаштувала склади, хоча певний час там була і в’язниця.
У 1838 році жителі Чорткова підняли одне з найбільших у Східній Галичині повстання проти запровадження додаткових повинностей, яке підтримали 40 сільських громад округи.
Садовські спорудили у місті дві резиденції — старий двір і новий палац. У 1865 році новий палац продали єврейському рабинові. При резиденції рабина було збудовано синагогу.
У другій половині XIX століття Чортків динамічно розвивався. Від 1867 він став центром повіту, тут було створено адміністративні, судові, фінансові установи, окружну шкільну раду, пошту і телеграф. Згодом виникла гімназія. Через Чортків пролягала важлива залізниця, що вела в Станіслав (нині Івано-Франківськ). Крім того у Чорткові розвивалася промисловість: працювали три млини, фабрики рому та лікерів, оцту й содової води, морозива і мармеладу, броварня, цегельня, олійня, майстерні з ремонту сільськогосподарських машин, капелюхів, функціонували дві невеликі електростанції.
Під час Першої світової місто захопили росіяни і втримували його від серпня 1914 до липня 1917 року. Та з липня 1917 у місто повернулися об'єднані австро-німецькі війська. Чортків не був осторонь національно-визвольних змагань. 3 березня 1918 року в місті відбулось 30-тисячне віче на підтримку дій уряду Української Народної Республіки. У листопаді 1918 року місто увійшло до складу ЗУНР.
Під час польсько-української війни УГА здобула низку перемог і спромоглася на героїчний наступ, відомий в українській історії як Чортківська офензива. Тоді українській армії вдалося відкинути 40-тисячне польське військо, яке мало більше зброї, і повернути собі Чортків. У липні 1919 року в Чорткові розташовувалася канцелярія президента (тоді вже диктатора) ЗУНР Євгена Петрушевича, сюди приїжджали на переговори Симон Петлюра й інші політичні та військові діячі.
У підсумку Чортків все ж опинився під польською владою. Коли ж Гітлер домовився з Сталіном, Галичина і Чортків стали частиною УРСР. Та вже влітку 1941 року німці напали на Радянський Союз і втримували Чортків кілька років. На Чортківщині сформувалася перша сотня УПА "Сірі вовки", яка діяли по всьому півдню Тернопільщини і воювала з нацистами, а згодом і комуністами.
Цікаво, що у січні 1973 року в Чорткові сталася безпрецедентна на той час подія, яка примусила здригнутися не лише репресивні органи Тернопільщини, але навіть і Москви. У ніч на 22 січня над Чортковом замайоріли синьо-жовті прапори та було розклеєно листівки патріотичного змісту. Ця акція була приурочена до першої-ї річниці (2 січня 1972 року) від початку проведення масових арештів радянськими силовими структурами українських патріотів (було заарештовано понад 200 осіб) на теренах цілої України.
На сьогоднішній день Чортків місто з 30-тисячним населення, адміністративний центр Чортківського району. Це головне місто півдня Тернопільщини.
Коментарі
Дописати коментар